Recenzje Blu-Ray

”Onirica” – recenzja Blu-Ray

Recenzja Blu-Ray najnowszego filmu Lecha Majewskiego pt. ”Onirica”.

O filmieZnakomity wizjoner Lech Majewski po świetnym moim zdaniem ”Młynie i krzyżu” powraca z kolejnym innowacyjnym filmem pt. ”Onirica” Majewski wyreżyserował film oraz napisał do niego scenariusz. W rolach głównych nie zobaczymy plejady gwiazd polskiego kina natomiast ujrzymy świetnie zapowiadających się aktorów, w filmie wystąpili: Michał Tatarek, Elżbieta Okupska, Jacenty Jędrusik, Jan Wartak, Szymon Budzyk, Anna Mielczarek, Karolina Korta. W polskich kinach film mogliśmy oglądać od 17 kwietnia bieżącego roku.

_pressroom_materialy_0_ONIRICA_14
Foto: galapagos.com.pl

Film przedstawia problemy Adama po stracie w tragicznym wypadku swojej dziewczyny oraz najlepszego przyjaciela Kamila, nasz główny bohater cierpi na bezsenność i nie może sobie poradzić z koszmarami które go nawiedzają, rzuca pracę na uczelni i postanawia prowadzić skromne życie pracując na kasie w hipermarkecie. Jego zajęciem po pracy staję się studiowanie ”Boskiej komedii” Dantego oraz analizowanie jego obrazów.

_pressroom_materialy_0_ONIRICA_01
Foto: galapagos.com.pl

”Onirica” to świetnie technicznie zrealizowany film, ogromnym plusem jest praca kamery, zdjęcia, długie sekwencje oraz montaż, fani oraz adepci sztuki filmowej z pewnością powinni ten film zobaczyć. Jeśli chodzi o sam film to jest w nim mnóstwo tajemniczych symboli i głębokich cytatów/dialogów, film jest bardzo trudny w odbiorze, zadaje widzowi mnóstwo pytań na które sam sobie musi odpowiedzieć, nic nie jest powiedziane wprost. Momentami kilka sekwencji to solidne ”mindfucki” których nie mogłem zrozumieć, i się zastanawiałem dlaczego znalazły się w ”Onirice”. Stosunkowa nieznana obsada radzi sobie świetnie i nie można się przyczepić do ich gry aktorskiej. Film warty zobaczenia!

7

_pressroom_materialy_0_ONIRICA_13
Foto: galapagos.com.pl

o wydaniuFilmOnirica” na nośniki Blu-Ray w Polsce został wydany przez Galapagos, do dystrybucji zostało oddane jedno wydanie, w standardowym niebieskim pudle na jednej płycie Blu-Ray. Najwyższej jakości ścieżka audio jaką otrzymujemy to Polski DTS-HD Master 5.1, film jest polskojęzyczny nie ma potrzeby włączania polskich napisów (jeśli ktoś ma takie zapotrzebowanie to są dostępne).

Czas trwania 97 minut
Format obrazu 1.85:1 / 16:9
Rozdzielczość 1080p / 23,976 fps
Formaty audio Polski DTS-HD Master 5.1

Polski Dolby Digital 5.1

Napisy angielskie, polskie
Dystrybutor w Polsce Galapagos
Premiera Blu-Ray w Polsce 16.10.2015
Region B

 

onirica_bluray
”Onirica” okładka Blu-Ray / Dystrybucja Galapagos

 

dodatkiDodatki jakie otrzymujemy wraz z wydaniem Blu-Ray:

  • Zwiastun filmu
  • Galeria zdjęć
  • Premiera Włoska – materiał około 10 minutowy przybliżający nam jaka atmosfera panowała w największych kinach we Włoszech podczas premiery kinowej filmu.

3

Miłośnicy kina spod ręki Majewskiego z pewnością mogą czuć rozczarowanie ilością dodatków.

ObrazFilm został nagrany w proporcji video 1.85:1, prezencja jakości obrazu jest bardzo dobra, świetnie oddająca szczegóły, najlepsze sceny oddające wysoką klasę klarowności obrazu to scenerie przedstawiające wnętrze katedry w Sosnowcu, zabytkowe rzeźby czy freski wyglądają oszołamiająco, warto wspomnieć iż wiele z tych zabytkowych elementów zostało zniszczonych przez pożar w 2014 roku. Jest kilka scen gdzie obraz wydaję się być ”piaskowany” i trochę traci na jakości, natomiast nie jest to jakieś znaczące pogorszenie się czystości obrazu i nie psuje to nam przyjemności z oglądania tych świetnych zdjęć. Podczas oglądania nie miałem okazji zobaczyć różnego rodzaju graficznych bubli czy artefaktów.

Dźwięk

8,5

Najwyższa bezstratna jakość dźwięku jaką otrzymujemy wraz z wydaniem Blu-Ray to Polski DTS-HD Master 5.1, na wstępie muszę powiedzieć iż ścieżka jest bardzo spokojna, agresywnej- dynamicznej ścieżki niczym z ”Mad Maxa Na drodze gniewu” na Blu-Ray tutaj nie uświadczymy. Dźwięk głównie skupiony jest na naszych frontowych kolumnach, przeważnie jest to dialog, od czasu do czasu pojawią się jakieś zjawiska pogodowe lub ”kościelna” muzyka. Sub pracuję bardzo rzadko, odpalił w kilku sekwencjach, jeżeli już się załącza to jest on dosyć mocny z całkiem przyzwoitą tonacją. Głośniki surround wydobywają z siebie dźwięki tylko czasami, wynika to z tego iż tak jak napisałem wcześniej ścieżka audio jest bardzo spokojna i surowa, co nadaje filmowi klimatu.

8,5

werdykt”Onirica” na nośnikach Blu-Ray pod pryzmatem obrazu/dźwięku prezentuje się bardzo solidnie, ze względu na wspaniałe zdjęcia warto ten film zobaczyć chociaż raz, koniecznie na Blu-Ray. Sam film jest dosyć trudny, wypełniony po brzegi przeróżnymi symbolami. Kino spod ręki Lecha Majewskiego jest bardzo ambitne, reżyser zdążył nas do tego przyzwyczaić, film zdecydowanie dla koneserów wizjonerskiego kina oraz sztuki, mniej dla zwyczajnego widza.

[buybox-widget category=”movie” name=”Onirica” info=”Lech Majewski”]

onirica_box

Film ”Onirica” w formacie Blu-Ray na potrzeby naszej recenzji został udostępniony przez dystrybutora filmu na Polskę- firmę Galapagos, za co serdecznie dziękujemy.

galapagos

About the author

admin

  • Marco

    Jestem z Sosnowca, film zakupie właśnie ze względu na wspaniałe zdjęcia naszej pięknej katedry która została strasznie zniszczona to muszę potwierdzić…