Recenzje Blu-Ray

„Hobbit. Bitwa pięciu armii” – recenzja rozszerzonego wydania Blu Ray

Recenzja rozszerzonego wydania Blu-Ray filmu ,,Hobbit. Bitwa pięciu armii”

O filmie

Od pierwszej adaptacji Tolkienowskiej powieści, czyli „Władcy pierścieni. Drużyna pierścienia” minęło ponad 13 lat. 2014 rok przyniósł nam ostatnią część trylogii o hobbicie – „Hobbit. Bitwa pięciu armii” i tym samym, z dużą dozą prawdopodobieństwa, zakończył przygodę Petera Jacksona z universum Tolkiena. Z jakim skutkiem? W mojej ocenie bardzo dobrym. Pomimo gromów, jakie spadały na adaptację „Hobbita”, wszyscy uczciwie muszą przyznać, że Jackson podołał temu wyzwaniu, bo niezmiernie ciężko jest gonić za ideałem, którym niewątpliwie była zrealizowana przez niego trylogia „Władcy pierścieni”. Owszem, „Hobbit” to nie epicka epopeja na miarę pierwszej trylogii, lecz widowisko, w którym blichtr i splendor grają pierwsze skrzypce, a ostatnia część tej sagi, czyli właśnie „Hobbit. Bitwa pięciu armii”, jest tego najlepszym dowodem. Film ten jest godnym zakończeniem, zarówno samego „Hobbita”, jak i całej opowieści o elfach, krasnoludach, ludziach, niziołkach i kilku czarodziejach.

7

o wydaniu

Polskim dystrybutorem jest nie kto inny, jak Galapagos, które było także wydawcą dwóch poprzednich części „Hobbita”. Film otrzymamy w wielu zestawieniach, zarówno dvd, jak i blu ray, z lektorem lub dubbingiem, w rozszerzonej wersji z wieloma dodatkami, w wersji 3D oraz z figurką, którą uświadczymy jednak tylko w 5-płytowym wydaniu specjalnym na dvd. W tej recenzji blu ray zajmiemy się 3-dyskowym rozszerzonym wydaniem blu ray, w wersji 2D. Oryginalną ścieżkę dźwiękową dostajemy w formacie DTS HDMA 7.1 (trzeba jednak pamiętać, że aby cieszyć się tą jakością dźwięku, potrzeba przynajmniej 8 głośników).

hobbit_bitwa_pieciu_armii_bluray_edycja_rozszerzona

Wytwórnia

Warner Bros

Czas trwania filmu

164 min

Format obrazu

16×9 2.4:1

Rozdzielczość

1080p HD

Format audio

angielski DTS HDMA 7.1

polski lektor Dolby Digital 5.1

Napisy

polskie, arabskie, chińskie, chorwackie, czeskie, estońskie, i inne; angielskie dla niesłyszących

Dystrybutor w Polsce

Galapagos

Premiera wydania rozszerzonego blu ray w Polsce

17.11.2015

Liczba płyt w wydaniu

3

dodatki

Zarówno na płycie z filmem, jak i na dwóch kolejnych dostajemy kilka dodatków:

  • komentarze twórców; Nowa Zelandia: Dom Śródziemia – część 3 (płyta z filmem),
  • Zbiera się na burzę; Kroniki hobbita – część 3 (relacje aktorów z planu, proces kręcenia scen akcji i wyczynów kaskaderskich)
  • Tutaj, na końcu podróży (materiał z procesu kręcenia scen bitewnych, materiały o charakteryzacji i scenografii)

Wszystkie dodatki otrzymujemy w oryginalnej wersji dźwiękowej z polskimi napisami.

8,5

Obraz

Jakość obrazu wprost zapiera dech w piersiach. Nie uświadczymy tu żadnych spadków jakości czy efektów smużenia. Obraz jest ostry, krystalicznie czysty i nieskazitelny; wręcz perfekcyjny. Znane z innych wydań na blu ray wpadki w jakości obrazu, tutaj nie mają miejsca. Podobnie, jak dwie pozostałe części „Hobbita” na blu ray, tak i „Bitwa pięciu armii”, to majstersztyk pod względem obrazu.

10

Dźwięk

Format dźwięku DTS HDMA 7.1 znany jest z nieskazitelnego dźwięku, gdzie jesteśmy w stanie usłyszeć najdrobniejszy szelest i chrzęst. Nawet przy włączonym polskim lektorze, dźwięk jest niezwykle wyrazisty. Efekty dźwiękowe, np. podczas lotu Smauga, nie zakłócają dialogów, które wciąż słychać bardzo wyraźnie. Czysty i perfekcyjny dźwięk, to jeden z wielu atutów tego wydania na blu ray.

10-10

werdykt

Zarówno film, jak i jego wydanie w wersji rozszerzonej, to widowisko, które warte jest swojej ceny. „Hobbit. Bitwa pięciu armii” to godne pożegnanie, zarówno samego Jacksona ze Śródziemiem, jak widzów, którzy przez 13 lat byli świadkami najbardziej widowiskowej i skomplikowanej produkcji w historii kina. Jeżeli ktoś, podobnie jak ja, jest fanem „Władcy pierścieni”, to i „Hobbita” doceni z tą samą siłą. Serdecznie polecam, zarówno omawiane wydanie, jak i sam film.

[buybox-widget category=”movie” name=”hobbit bitwa pięciu armii” info=”peter jackson”]