Recenzje Blu-Ray

Ex Machina Blu-Ray | Recenzja wydania

Ex Machina” – Recenzja filmu wydanego na nośnik Blu-Ray.

O filmie‘’Ex Machina’’ przeszedł niezauważony wśród Polskich kin, natomiast trzeba przyznać iż jest to solidne kino sci-fi, i fani (nie tylko) gatunku powinni ten tytuł zobaczyć. Debiut reżyserski Alex’a Garland’a (scenarzysta: Dredd 3D, 28 Dni później, W stronę słońca) technicznie film zrealizował świetnie, nie zobaczycie w nim masy CGI i wybuchów w stylu Michael’a Bay’a, jeśli już efekty się pojawiają to wyglądają bardzo dobrze i schludnie pod pryzmatem jakościowym (zważywszy na niski budżet), reżyser postawił na przekazanie treści i puenty. Motorem napędowym filmu jest pokaz umiejętności aktorskich (głównie-Alicia Vikander, Domhnall Gleeson, Oscar Isaac), bardzo klimatyczny soundtrack oraz jak już wspomniałem wcześniej treść, adekwatna do dzisiejszych czasów i postępu technologicznego w jakim dziś żyjemy. Film ogląda się całkiem przyjemnie i jednym tchem, zdecydowanie wart poświęcenia mu czasu.

7,5

Tytuł

”Ex Machina”

Fabuła Caleb zwycięża konkurs w jednej z największych firm internetowych w kraju, zostaje zaproszony do willi swojego prezesa aby pomóc mu w przeprowadzeniu pewnego eksperymentu.
Gatunek Sci-Fi
Reżyseria Alex Garland
Scenariusz Alex Garland
Obsada Aktorska Oscar Isaac (Nathan), Alicia Vikander (Ava), Domhnall Gleeson (Caleb), Sonoya Mizuno (Kyoko)
Premiera Kinowa Polska 20 marca 2015

Premiera Kinowa Świat

21 stycznia 2015

Przyglądając się największym portalom filmowym, ocena filmu prezentuję się następująco:

  • Portal filmweb.pl – 7,2
  • Portal imdb.com – 7,7

jak na dzisiejsze standardy budżet filmu był niewielki, wynosił ”tylko” 15 mln dolarów.

o wydaniu

‘’Ex Machina’’ na Blu-Ray została wydana w dwóch wersjach, w standardowym pudle na jednej płycie Blu Ray oraz w kolekcjonerskim steelbook’u (także na jednej płytce). Najwyższą jakość audio jaką otrzymujemy to angielski DTS-HD Master 5.1, oczywiście wraz z wydaniem otrzymujemy polskie napisy. Wydawcą na polski rynek filmu jest Filmostrada.

Studio Universal Pictures
Czas trwania 108 min.
Format obrazu 2.40:1 / 16:9
Rozdzielczość 1080p / 23,976 fps
Formaty audio Angielski DTS-HD Master 5.1

Dolby Digital 5.1 polski (lektor)

Napisy angielskie, polskie / i inne
Dystrybutor w Polsce Filmostrada
Premiera Blu-Ray w Polsce 30.07.2015
Region A-B-C

Warto nadmienić iż w wydaniu zagranicznym (USA) otrzymujemy ścieżkę dźwiękową DTS:X Sound (w przypadku braku możliwości odtwarzania tej ścieżki: angielski DTS-HD Master 7.1), która dopiero raczkuje i pojawia się po raz pierwszy na nośnikach Blu Ray. Nie mówię że jest to ogromna strata w polskim wydaniu, pasjonaci najnowszych sprzętów Audio & Video z pewnością przetestowaliby tą ścieżkę w niedalekiej przyszłości, gdy już sprzęt będzie dostępny w sprzedaży.

pierwszym filmem blu-ray w którym pojawił się dźwięk dts:X sound to właśnie ”ex machina” (np. wydanie z usa)

dodatkiMateriałów dodatkowych jest niewiele … w sumie tylko około 13 minut, wielki minus wydania.

  • Historia
  • Obsada
  • Projektowanie
  • Tworzenie Ava
  • Test Turinga

2fascynaci dodatków poczują się zawiedzeni!

Obraz

’Ex Machina’’ na nośnikach Blu-Ray został wydany ze średnim kodowanie 1080p AVC bitrate ok. 28 Mbps. Jakość obrazu prezentuje się dobrze, obraz jest ostry, charakteryzujący się dobrą szczegółowością. Paleta kolorów jest trochę ograniczona, przedstawia chłodniejsze barwy i przekazują dosyć surowy, minimalistyczny klimacik filmowi. W przypadku szerokich ujęć krawędzie są dosyć wygładzone i już nie są tak wysokich lotów. Czerń jest solidna ale nie rewelacyjna, natomiast nie jest to problemem i nie przeszkadza nam to aż nadto w czasie emisji filmu. Podczas oglądanie nie miałem okazji zobaczyć jakichkolwiek spadków jakościowych, artefaktów czy innych bubli, kodowanie jest na wysokim poziomie.

7,5

miniatura Ex Machina Blu Ray screen 1 miniatura Ex Machina Blu Ray screen 2 miniatura Ex Machina Blu Ray screen 3 miniatura Ex Machina Blu Ray screen 4 miniatura Ex Machina Blu Ray screen 5 miniatura Ex Machina Blu Ray screen 6 miniatura Ex Machina Blu Ray screen 7 miniatura Ex Machina Blu Ray screen 8jak na dzisiejsze wydania, jakość obrazu w tym przypadku minimalnie odbiega od innych filmowych wydań Blu-RAy!

Dźwięk

Najlepsza jakościowa ścieżka dźwiękowa jaką otrzymujemy to angielski DTS-HD Master 5.1 ze średnim kodowaniem bitrate 4 Mbps. Ogólnie pole manewru dźwięków w filmie jest dosyć ograniczone (nie zawsze) do dialogów i soundtrack’u z prostego powodu, nie ma w filmie zbyt dużo ‘’akcji’’ dzięki której można naprawdę zobaczyć moc dźwięku DTS-HD Master 5.1. Natomiast wspomniany dialog oraz soundtrack jest świetnie odseparowany od siebie i nie ma takiej opcji aby te dźwięki ‘’gryzły’’ się ze sobą, ich jakość jest najwyższej klasy, świetnie wypełniają nasze pomieszczenie kinowe i nadają realistyczne odczucia z oglądania tej produkcji, cała nasza platforma głośników ma co robić i pokazuje swoją moc. Można się przyczepić do pracy subwoofera, który praktycznie stale jest mocny, silny i pracuję tylko (nie zawsze) podczas soundtracku. Ogólnie ścieżka audio funkcjonuje całkiem dobrze, ale nie jest celująca.

8,5Jakość dźwięku jest bardzo dobra, soundtrack potęguje gęsty klimat tej produkcji.

werdykt”Ex Machina” to bardzo dobrze poprowadzony film Sci-Fi ze świetnym klimatem, rozpierduchy i rozwałki tutaj nie zobaczymy, natomiast ujrzymy naprawdę dobry film. Wydanie Blu-Ray pod względem jakości obrazu i dźwięku jest całkiem solidne, zawodzi trochę ilość dodatków, pasjonaci tych materiałów mogą poczuć niedosyt. Film warto zobaczyć, ale czy zatrzymać go w swojej kolekcji? Moim zdaniem NIE…

film zdecydowanie wart zobaczenia!