Dolby Atmos | Wprowadzenie

Jedno z największych wydarzeń AUDIO w roku 2014 to z pewnością wprowadzenie przez DOLBY nowej technologii dźwięku Dolby Atmos. Dekodowanie dźwięku Dolby Atmos jest stosowana w kinach od około dwóch lat (niewiele jest takich kin). Dolby Atmos przetwarza skutecznie dźwięk z naturalnego środowiska (głośniki są zamontowane na suficie) dźwięki pochodzą z różnych kierunków. Tradycyjny system dźwiękowy ogranicza pole audio, bez możliwości udźwiękowienie przestrzeni z góry do widza.

Dolby Atmos wykorzystuje zaawansowane miksery dźwięku dzięki którym może traktować każdy obiekt emitujący dźwięk (ptak, samolot, helikopter, warunki atmosferyczne) określając jego położenie i przesuwając dookoła widza z boków i z góry, takie doświadczenie dźwiękowe stawia widza w samym środku akcji i dużo lepszy odbiór doświadczeń audio z danego filmu.

Dolby Atmos dla systemów kina domowego opracowało głośniki które kierują dźwięki w górę, dźwięki te odbijają się w ten sposób od sufitu i wracają z powrotem do widza. Stymulują one w ten sposób głośniki sufitowe. Nie jest konieczny montaż głośników na suficie w tym przypadku.

Głośniki Dolby Atmos można wprowadzić do swojego tradycyjnego kina domowego, przykładowo oznaczenie ”5.1.4” oznacza układ głośników 5.1 z czterema głośnikami Dolby Atmos, ”7.1.2” oznacza układ 7.1 z dwoma głośnikami Dolby Atmos.

dolby atmos 7-1-4 systempowyższe zdjęcie przedstawia system 7.1.4, czyli docelowo mamy tradycyjne głośniki 7.1 oraz cztery głośniki z Dolby Atmos, lewy-prawy przedni oraz lewy-prawy tylni.

Aby w domu cieszyć się systemem Dolby Atmos, będziesz musiał posiadać amplituner który dekoduje Dolby Atmos w zależności od konfiguracji głośnikowej jaką chcesz posiadać.

Z pewnością najlepszy odbiór systemu Dolby Atmos przekażą nam filmy Blu-Ray z tą ściężką Audio (filmy Blu-Ray & Blu-Ray 3D z Dolby Atmos) tradycyjny odtwarzacz Blu-Ray przetwarza ten dźwięk także nie ma potrzeby zakupu dodatkowego odtwarzacza. (może będzie potrzebna jedynie aktualizacja)

Jeśli chcesz nowych doznań ze swojego systemu kina domowego, to na pewno musisz się zdecydować na zmodernizowanie go i przetestowania Dolby Atmos, aczkolwiek najpierw zdecydowanie polecam do sprawdzania tego systemu audio na własnej skórze.